Sedmá nemoc u dospělých: Co byste měli vědět

Sedmá Nemoc Dospělý

Co je sedmá nemoc?

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy a úst, je virové onemocnění, které postihuje především malé děti. U dospělých se vyskytuje vzácněji, ale může se objevit, zejména u jedinců s oslabenou imunitou. Původcem sedmé nemoci je virus Coxsackie A16, i když ji mohou způsobit i jiné typy virů Coxsackie nebo enteroviry. Příznaky sedmé nemoci u dospělých jsou obvykle mírnější než u dětí a mohou zahrnovat horečku, bolest v krku, bolesti hlavy, únavu a ztrátu chuti k jídlu. Charakteristickým příznakem jsou bolestivé puchýřky v ústech, na dlaních a na chodidlech. Puchýřky se obvykle objeví 3 až 7 dní po nakažení a během 7 až 10 dnů samy zmizí. Léčba sedmé nemoci u dospělých je obvykle symptomatická a zahrnuje odpočinek, dostatek tekutin, léky proti bolesti a horečce. Důležité je také dodržovat hygienu rukou, aby se zabránilo šíření viru.

Příčiny sedmé nemoci

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy a úst, je virové onemocnění, které postihuje především malé děti. U dospělých se vyskytuje vzácněji, ale může se objevit, a to zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem. Příčinou sedmé nemoci u dospělých je infekce virem Coxsackie, nejčastěji virem Coxsackie A16. K přenosu dochází kapénkovou infekcí, tedy vzduchem, slinami nebo přímým kontaktem s infikovanými výměšky, jako jsou například puchýřky. Dospělí jedinci s oslabenou imunitou, například v důsledku chronického onemocnění, užívání imunosupresivních léků nebo chemoterapie, jsou náchylnější k rozvoji sedmé nemoci. U těchto jedinců může mít onemocnění závažnější průběh a mohou se objevit komplikace, jako je meningitida, encefalitida nebo myokarditida.

Příznaky u dospělých

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy a úst, se obvykle vyskytuje u dětí do 10 let. U dospělých je spíše vzácná, ale může se objevit, zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem.

Srovnání sedmé nemoci u dětí a dospělých
Vlastnost Děti Dospělí
Typický věk výskytu 3-10 let Méně častá, ale možná v každém věku
Typické příznaky Vyrážka, horečka, bolest hlavy Vyrážka (může být mírnější), bolesti kloubů
Délka trvání 5-7 dní Až 3 týdny (bolesti kloubů mohou přetrvávat)

Příznaky sedmé nemoci u dospělých se mohou lišit od mírných až po závažnější. Často se podobají chřipce a zahrnují horečku, bolest hlavy, bolest v krku a celkovou slabost. Charakteristickým příznakem je vyrážka, která se objevuje na dlaních, chodidlech a někdy i v ústech. Vyrážka se skládá z malých, červených, plochých nebo mírně vystouplých skvrn, které se mohou měnit v puchýřky. Puchýřky obvykle během několika dní samy prasknou a zhojí se bez jizev. U dospělých může sedmá nemoc vést k dalším komplikacím, jako je virová meningitida, encefalitida nebo zánět srdečního svalu. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli neobvyklé příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

sedmá nemoc dospělý

Diagnostika sedmé nemoci

U dospělých se sedmá nemoc, neboli infekční erytém, projevuje často nespecificky nebo dokonce bez příznaků. Zatímco u dětí je typická vyrážka, u dospělých může být přítomna jen mírně nebo zcela chybět. Diagnostika sedmé nemoci u dospělých je proto často obtížná a opírá se především o klinický obraz a anamnézu. Lékař se bude zajímat o nedávný kontakt s nemocnými dětmi, případně o další příznaky, jako je únava, bolest hlavy, bolest kloubů nebo mírně zvýšená teplota. K potvrzení diagnózy se používají laboratorní testy, které prokáží přítomnost protilátek proti viru parvoviru B19, jenž sedmou nemoc způsobuje. Je důležité si uvědomit, že sedmá nemoc může být nebezpečná pro těhotné ženy, protože virus může způsobit vážné komplikace u plodu. Pokud se u těhotné ženy objeví podezření na sedmou nemoc, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba: Co pomáhá?

Léčba sedmé nemoci u dospělých se zaměřuje především na zmírnění příznaků, jelikož se jedná o virové onemocnění, na které neexistuje specifický lék. Důležitý je odpočinek a dostatek tekutin, aby se organismus mohl s virem lépe vypořádat. Pro zmírnění horečky a bolesti lze užít volně prodejné léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. V případě svědění se doporučuje nosit volné oblečení z přírodních materiálů a vyhýbat se pocení. Lze využít také chladivé obklady nebo koupele s přídavkem ovesných vloček. U dospělých bývá průběh sedmé nemoci obvykle mírnější než u dětí, přesto je důležité dodržovat hygienické návyky, aby se zabránilo dalšímu šíření viru.

Délka trvání nemoci

Délka trvání sedmé nemoci u dospělých se může lišit v závislosti na imunitním systému jedince a celkovém zdravotním stavu. Obvykle příznaky jako horečka, bolest hlavy a únava odezní do 3-5 dnů. Charakteristická kožní vyrážka, která se objevuje po odeznění horečky, může přetrvávat 1-2 týdny. V některých případech může vyrážka přetrvávat i několik týdnů, než se úplně ztratí. Během rekonvalescence je důležité dopřát tělu dostatek odpočinku, tekutin a zdravé stravy, aby se podpořila obnova imunitního systému. Pokud se příznaky zhoršují nebo přetrvávají déle než týden, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

sedmá nemoc dospělý

Možné komplikace

Ačkoliv sedmá nemoc, známá také jako infekční erytém nebo pátá nemoc, probíhá u dospělých obvykle mírně, existují případy, kdy se mohou objevit komplikace. U zdravých jedinců je riziko nízké, ale u osob s oslabeným imunitním systémem nebo s určitými zdravotními problémy může být průběh onemocnění závažnější.

Mezi možné komplikace patří artritida, která se projevuje bolestí a otokem kloubů, nejčastěji rukou, zápěstí a kotníků. U některých pacientů může přetrvávat i několik týdnů či měsíců. Další komplikací může být zánět srdečního svalu (myokarditida) nebo osrdečníku (perikarditida). Tyto stavy se projevují bolestí na hrudi, dušností a nepravidelným srdečním rytmem. Vzácně se u dospělých s oslabenou imunitou může rozvinout závažná anémie, která vyžaduje krevní transfuzi. Těhotné ženy by měly být obzvláště opatrné, jelikož infekce virem parvovirus B19, který sedmou nemoc způsobuje, může v první polovině těhotenství vést k závažným komplikacím u plodu, včetně vývoje těžké anémie nebo i úmrtí plodu v děloze.

V případě jakýchkoli nejasností nebo podezření na komplikace je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence: Jak se chránit

Sedmá nemoc, neboli syndrom ruky, nohy a úst, je sice častější u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Ačkoliv u dospělých obvykle probíhá mírněji, prevence je stále na místě. Dodržováním základních hygienických návyků můžete riziko nákazy výrazně snížit. Mytí rukou mýdlem a teplou vodou, a to zejména po použití toalety, před jídlem a po přebalení plenek, by mělo být samozřejmostí. Stejně tak je důležité vyhýbat se blízkému kontaktu s nakaženými osobami, nesdílet s nimi příbory, ručníky ani další osobní předměty. Prostředí, kde se pohybují nemocní, je vhodné pravidelně dezinfikovat. Ačkoliv neexistuje specifická vakcína proti sedmé nemoci, udržování silné imunity je klíčové pro prevenci a zmírnění průběhu onemocnění. Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, dostatek spánku a pravidelný pohyb jsou základem silné imunity.

Kdy navštívit lékaře?

Ačkoliv sedmá nemoc, známá také jako syndrom únavy po infekci virem Epstein-Barrové, obvykle sama odezní, existují situace, kdy je návštěva lékaře nezbytná. Pokud se u vás objeví vysoká horečka, silné bolesti v krku ztěžující polykání, zvětšené uzliny na krku, bolesti břicha, dušnost, zmatenost nebo ztráta vědomí, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou značit závažnější průběh onemocnění vyžadující specifickou léčbu. Dále je vhodné konzultovat s lékařem i v případě, že se vaše příznaky po 10 dnech nezlepšují, nebo se naopak zhoršují. Lékař provede potřebná vyšetření a na základě výsledků doporučí další postup. Pamatujte, že včasná diagnóza a léčba mohou výrazně ovlivnit průběh onemocnění a předejít komplikacím.

Sedmá nemoc, u dětí často banální záležitost, může dospělého jedince potrápit horečkami, bolestmi kloubů a únavou i několik týdnů.

Libor Král

Často kladené dotazy

Je sedmá nemoc u dospělých běžná?

Ne, sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy a úst, je virové onemocnění, které postihuje především malé děti. Většina dospělých je vůči viru, který sedmou nemoc způsobuje, imunní, protože se s ním setkali již v dětství.

Jaké jsou příznaky sedmé nemoci u dospělých?

Vzácně se může stát, že dospělý, který není vůči viru sedmé nemoci imunní, se nakazí. Příznaky u dospělých jsou obvykle mírné a mohou zahrnovat horečku, bolest hlavy, bolest v krku a vyrážku na rukou a nohou.

Může být sedmá nemoc u dospělých nebezpečná?

Ve velmi vzácných případech může sedmá nemoc u dospělých vést k vážnějším komplikacím, jako je virová meningitida nebo encefalitida. Pokud se u vás objeví silné bolesti hlavy, ztuhlost šíje, zmatenost nebo jiné znepokojivé příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se sedmá nemoc léčí?

Neexistuje žádná specifická léčba sedmé nemoci. Léčba se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků, jako je horečka a bolest. Důležité je také dostatečně odpočívat a pít tekutiny.

Jak mohu zabránit šíření sedmé nemoci?

Stejně jako u jiných virových onemocnění je důležité dodržovat hygienická opatření, jako je mytí rukou mýdlem a vodou, zejména po použití toalety, přebalování plenek nebo smrkání. Vyvarujte se blízkého kontaktu s nemocnými lidmi a sdílení osobních věcí, jako jsou příbory, ručníky nebo hračky.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: Zdraví